
GE MVR 175 PAR38 FL Multi-Vapor Quartz Metal Halide M57 Ballast
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR 175W PAR38 FL M57 Ballast
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.62 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


GE MVR 175 PAR38 FL Multi-Vapor Quartz Metal Halide M57 Ballast
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR 175W PAR38 FL M57 Ballast
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.62 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR 175W PAR38 FL M57 Ballast
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.62 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















