✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

GE 42067 CMH39PAR30L/FL25 39W PAR30L M130 E26 3000K HID Metal Halide Bulb
Description
GE 39Watts PAR30L M130 Medium Screw E26 High Intensity Discharge ceramic metal halide ballast thermal protection UV control open or enclosed fixtures hard glass 10,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminosity Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
$58.31
GE 42067 CMH39PAR30L/FL25 39W PAR30L M130 E26 3000K HID Metal Halide Bulb—
$58.31
More Images

GE 42067 CMH39PAR30L/FL25 39W PAR30L M130 E26 3000K HID Metal Halide Bulb
Description
GE 39Watts PAR30L M130 Medium Screw E26 High Intensity Discharge ceramic metal halide ballast thermal protection UV control open or enclosed fixtures hard glass 10,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminosity Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 39Watts PAR30L M130 Medium Screw E26 High Intensity Discharge ceramic metal halide ballast thermal protection UV control open or enclosed fixtures hard glass 10,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminosity Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |





















