
GE 45066 CMH 39W PAR30L M130 E26 HID 3000K Spot 10 Metal Halide Bulb
Description
GE 39Watts PAR30L M130 High Intensity Discharge light bulb ballast thermal protection UV control 10,000 hours of life Medium Screw E26
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Original: $35.63
-70%$35.63
$10.69More Images

GE 45066 CMH 39W PAR30L M130 E26 HID 3000K Spot 10 Metal Halide Bulb
Description
GE 39Watts PAR30L M130 High Intensity Discharge light bulb ballast thermal protection UV control 10,000 hours of life Medium Screw E26
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 39Watts PAR30L M130 High Intensity Discharge light bulb ballast thermal protection UV control 10,000 hours of life Medium Screw E26
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 2400 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 39W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |





















