
GE 40053 MVR 360w ED37 E39 HID Multi-Vapor Watt-Miser Quartz Metal Halide Bulb
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR360VBU/WM/XHO
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $42.11
-70%$42.11
$12.63More Images



GE 40053 MVR 360w ED37 E39 HID Multi-Vapor Watt-Miser Quartz Metal Halide Bulb
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR360VBU/WM/XHO
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MVR360VBU/WM/XHO
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















