
GE 22162 MXR 70W BD17 E26 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MXR70/C/U/MED
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (lm) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

GE 22162 MXR 70W BD17 E26 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MXR70/C/U/MED
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (lm) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High Intensity Discharge Quartz Metal Halide MXR70/C/U/MED
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (lm) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















