
NICOR EML Series Micro Emergency LED Light Fixture, Remote Capable
Description
The Remote Capable EML5 LED micro emergency light lighting unit offers a you a mini sized unit for those tight spaces or a more discreet application. The EML5 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML5 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Push button test switch with LED indicator
Specs
| Model Number | EML5-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 7.5 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4 |
| Wattage Equivalent | 15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 162 |
| Lumens Per Watt | 67.5 |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |
NICOR EML Series Micro Emergency LED Light Fixture, Remote Capable
Description
The Remote Capable EML5 LED micro emergency light lighting unit offers a you a mini sized unit for those tight spaces or a more discreet application. The EML5 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML5 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Push button test switch with LED indicator
Specs
| Model Number | EML5-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 7.5 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4 |
| Wattage Equivalent | 15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 162 |
| Lumens Per Watt | 67.5 |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Remote Capable EML5 LED micro emergency light lighting unit offers a you a mini sized unit for those tight spaces or a more discreet application. The EML5 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML5 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Push button test switch with LED indicator
Specs
| Model Number | EML5-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 7.5 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4 |
| Wattage Equivalent | 15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 162 |
| Lumens Per Watt | 67.5 |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |


















