
OSRAM HTI 250w /32 metal halide light bulb
Description
OSRAM HTI 250w/32 metal halide light bulb
The OSRAM 54081 is used
in fiberoptic and endoscopy applications, including the following equipment:
-
Machida RG2500 Boroscope
- Stryker Quantum 3000
- Stryker 220-130-300
-
Vari Lite VL1
- Vari Lite VL2
Cross Reference:
- OSRAM 54081
HTI 250 W/32
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 2.87 |
| Rated Life (Hours) | 250 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $1,253.00
-70%$1,253.00
$375.90OSRAM HTI 250w /32 metal halide light bulb
Description
OSRAM HTI 250w/32 metal halide light bulb
The OSRAM 54081 is used
in fiberoptic and endoscopy applications, including the following equipment:
-
Machida RG2500 Boroscope
- Stryker Quantum 3000
- Stryker 220-130-300
-
Vari Lite VL1
- Vari Lite VL2
Cross Reference:
- OSRAM 54081
HTI 250 W/32
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 2.87 |
| Rated Life (Hours) | 250 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
OSRAM HTI 250w/32 metal halide light bulb
The OSRAM 54081 is used
in fiberoptic and endoscopy applications, including the following equipment:
-
Machida RG2500 Boroscope
- Stryker Quantum 3000
- Stryker 220-130-300
-
Vari Lite VL1
- Vari Lite VL2
Cross Reference:
- OSRAM 54081
HTI 250 W/32
Specs
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 2.87 |
| Rated Life (Hours) | 250 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















