
Satco S6501 8 inch 22w T9 6500k Daylight G10q Circline Fluorescent Light Bulb
Description
S6501 8 inch 22 watts T9 6500k Daylight G10q 4-pin base Circline Fluorescent Light Bulb
Features:
- 22 watt T9 Circline Fluorescent tube
- 1120 Lumens
- 12000 Hours
- Professional grade fluorescent lamp
- Sustainable lighting product
- High lumen maintenance
Specs
| Abbreviation Name | FC8T9/D/RS |
| Base | G10Q |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 76 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Diameter (in) | 8.00 |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.00 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 22W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $13.00
-70%$13.00
$3.90More Images

Satco S6501 8 inch 22w T9 6500k Daylight G10q Circline Fluorescent Light Bulb
Description
S6501 8 inch 22 watts T9 6500k Daylight G10q 4-pin base Circline Fluorescent Light Bulb
Features:
- 22 watt T9 Circline Fluorescent tube
- 1120 Lumens
- 12000 Hours
- Professional grade fluorescent lamp
- Sustainable lighting product
- High lumen maintenance
Specs
| Abbreviation Name | FC8T9/D/RS |
| Base | G10Q |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 76 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Diameter (in) | 8.00 |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.00 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 22W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
S6501 8 inch 22 watts T9 6500k Daylight G10q 4-pin base Circline Fluorescent Light Bulb
Features:
- 22 watt T9 Circline Fluorescent tube
- 1120 Lumens
- 12000 Hours
- Professional grade fluorescent lamp
- Sustainable lighting product
- High lumen maintenance
Specs
| Abbreviation Name | FC8T9/D/RS |
| Base | G10Q |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 76 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Diameter (in) | 8.00 |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.00 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 22W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















