
OSRAM XBO 2000W HPN L OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 80.0 A |
| Current control range | 60.85 A |
| Nominal Wattage | 2000.00 W |
| Nominal Voltage | 24.5 V |
| Diameter | 55.0 mm |
| Length | 345.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 308.00 mm |
| Light center length (LCL) | 144.0 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 550.00 g |
| Electrode gap cold | 4.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 3000 h |
| Service Warranty Lifetime | 3500 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030458 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 500mm x 204mm x 204mm |
| Weight | 1480.00g |
| Volume | 20.81dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


OSRAM XBO 2000W HPN L OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 80.0 A |
| Current control range | 60.85 A |
| Nominal Wattage | 2000.00 W |
| Nominal Voltage | 24.5 V |
| Diameter | 55.0 mm |
| Length | 345.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 308.00 mm |
| Light center length (LCL) | 144.0 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 550.00 g |
| Electrode gap cold | 4.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 3000 h |
| Service Warranty Lifetime | 3500 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030458 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 500mm x 204mm x 204mm |
| Weight | 1480.00g |
| Volume | 20.81dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram XBO 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
Product features
- Short arc with very high luminance for brighter screen illumination
- Constant color temperature of 6,000 K throughout the entire lamp lifetime
- Easy to maintain
- High arc stability
- Instant light on screen thanks to hot restart function
- Wide dimming range
Areas of application
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 80.0 A |
| Current control range | 60.85 A |
| Nominal Wattage | 2000.00 W |
| Nominal Voltage | 24.5 V |
| Diameter | 55.0 mm |
| Length | 345.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 308.00 mm |
| Light center length (LCL) | 144.0 mm |
| Cable/wire length, input side | 235 mm |
| Cable length | 228.0 mm |
| Product weight | 550.00 g |
| Electrode gap cold | 4.5 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 3000 h |
| Service Warranty Lifetime | 3500 h |
| Base anode (standard designation) | SFaX30-9.5 |
| Base cathode (standard designation) | SFa30-20 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | s15/p15 |
| EAN | 4062172030458 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 500mm x 204mm x 204mm |
| Weight | 1480.00g |
| Volume | 20.81dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























