
OSRAM XBO 3000W DTP L OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 17106 - 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
OSRAM XBO Xenon Discharge Lamps (>450W) are intensely bright and offer
excellent color
rendering. Originally introduced in 1954 for cinema projection.OSRAM's
innovation of XBO
technology was awarded an OSCAR in 1984 for revolutionizing
the film industry. Today OSRAM
offers an extensive line of XBO lamps
designed specifically to meet in increasing demands of
digital cinema
projection. Designed with shorter arc gaps, these lamps provide the higher
level of
point-source intensity needed for today's more demanding digital
projection systems.
Product features and benefits:
- Extremely high luminance for digital cinema projection
- Color Temperature approximately 6000K - simulates daylight
- Continuous spectrum in the visible range
- High color rendering >95
- High arc stability
- DC operation
- Hot restart
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 101 A |
| Current control range | 74.109 A |
| Nominal Wattage | 3000.00 W |
| Nominal Voltage | 27.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 405.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 354.00 mm |
| Light center length (LCL) | 160.0 mm |
| Product weight | 555.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1900 h |
| Service Warranty Lifetime | 2800 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4052899430549 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 1848.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $1,631.87
-70%$1,631.87
$489.56More Images


OSRAM XBO 3000W DTP L OFR, XBO DTP for Digital Projection Lamp
Description
Osram XBO 17106 - 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
OSRAM XBO Xenon Discharge Lamps (>450W) are intensely bright and offer
excellent color
rendering. Originally introduced in 1954 for cinema projection.OSRAM's
innovation of XBO
technology was awarded an OSCAR in 1984 for revolutionizing
the film industry. Today OSRAM
offers an extensive line of XBO lamps
designed specifically to meet in increasing demands of
digital cinema
projection. Designed with shorter arc gaps, these lamps provide the higher
level of
point-source intensity needed for today's more demanding digital
projection systems.
Product features and benefits:
- Extremely high luminance for digital cinema projection
- Color Temperature approximately 6000K - simulates daylight
- Continuous spectrum in the visible range
- High color rendering >95
- High arc stability
- DC operation
- Hot restart
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 101 A |
| Current control range | 74.109 A |
| Nominal Wattage | 3000.00 W |
| Nominal Voltage | 27.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 405.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 354.00 mm |
| Light center length (LCL) | 160.0 mm |
| Product weight | 555.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1900 h |
| Service Warranty Lifetime | 2800 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4052899430549 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 1848.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Osram XBO 17106 - 1200W/DHP OFR, XBO DHP for Digital Projection Lamp
OSRAM XBO Xenon Discharge Lamps (>450W) are intensely bright and offer
excellent color
rendering. Originally introduced in 1954 for cinema projection.OSRAM's
innovation of XBO
technology was awarded an OSCAR in 1984 for revolutionizing
the film industry. Today OSRAM
offers an extensive line of XBO lamps
designed specifically to meet in increasing demands of
digital cinema
projection. Designed with shorter arc gaps, these lamps provide the higher
level of
point-source intensity needed for today's more demanding digital
projection systems.
Product features and benefits:
- Extremely high luminance for digital cinema projection
- Color Temperature approximately 6000K - simulates daylight
- Continuous spectrum in the visible range
- High color rendering >95
- High arc stability
- DC operation
- Hot restart
- Digital Projection
- Film Projection
- Spotlights
- Searchlights
- Solar Simulation
Specs
| Nominal current | 101 A |
| Current control range | 74.109 A |
| Nominal Wattage | 3000.00 W |
| Nominal Voltage | 27.0 V |
| Diameter | 60.0 mm |
| Length | 405.0 mm |
| Length with base excl. base pins/connection | 354.00 mm |
| Light center length (LCL) | 160.0 mm |
| Product weight | 555.00 g |
| Electrode gap cold | 6.0 mm |
| Max. permitted ambient temp. pinch point | 230c |
| Lifespan | 1900 h |
| Service Warranty Lifetime | 2800 h |
| Base anode (standard designation) | SFa27-14 |
| Base cathode (standard designation) | SFc27-14 |
| Cooling | Forced |
| Burning position | Other |
| EAN | 4052899430549 |
| Unit | VS |
| Piece | 1 |
| Dimension l x w x h | 590mm x 234mm x 234mm |
| Weight | 1848.00g |
| Volume | 32.31dm3 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























