
Philips 13w 120v Twist GU24 2700K EL/mdT Fluorescent Light Bulb
Description
13 watts 120 volts Twist GU24 base 2700K EL/mdT Fluorescent Light BulbPhilips Energy Saver GU24 Twister Compact FluorescentLamps feature a twist and lock connection with 2 pins forenergy efficient replacement.Easy retrofit for GU24 fixtures or luminaires
- Self ballasted
- Simple twist and lock design to allow quick and easy replacement
- Instant-on
- Compact size fits most GU24 fixtures
- ENERGY STAR®qualifiedLong life
- Lasts 9 years*Energy saving
- Saves up to $77 over the life of the lamp when you replace a 100WA19 incandescent lamp with a 23W Energy SaverTwister GU24
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT 13W GU24 |
| Base | GU24 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.80 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $16.00
-70%$16.00
$4.80More Images

Philips 13w 120v Twist GU24 2700K EL/mdT Fluorescent Light Bulb
Description
13 watts 120 volts Twist GU24 base 2700K EL/mdT Fluorescent Light BulbPhilips Energy Saver GU24 Twister Compact FluorescentLamps feature a twist and lock connection with 2 pins forenergy efficient replacement.Easy retrofit for GU24 fixtures or luminaires
- Self ballasted
- Simple twist and lock design to allow quick and easy replacement
- Instant-on
- Compact size fits most GU24 fixtures
- ENERGY STAR®qualifiedLong life
- Lasts 9 years*Energy saving
- Saves up to $77 over the life of the lamp when you replace a 100WA19 incandescent lamp with a 23W Energy SaverTwister GU24
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT 13W GU24 |
| Base | GU24 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.80 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
13 watts 120 volts Twist GU24 base 2700K EL/mdT Fluorescent Light BulbPhilips Energy Saver GU24 Twister Compact FluorescentLamps feature a twist and lock connection with 2 pins forenergy efficient replacement.Easy retrofit for GU24 fixtures or luminaires
- Self ballasted
- Simple twist and lock design to allow quick and easy replacement
- Instant-on
- Compact size fits most GU24 fixtures
- ENERGY STAR®qualifiedLong life
- Lasts 9 years*Energy saving
- Saves up to $77 over the life of the lamp when you replace a 100WA19 incandescent lamp with a 23W Energy SaverTwister GU24
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT 13W GU24 |
| Base | GU24 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.80 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 900 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |





