
Philips 16w E26 ELA/A R30 4100K Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 16 watts E26 medium screw base ELA/A R30 shape 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W EL/A R30 4.1K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.71 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Philips 16w E26 ELA/A R30 4100K Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 16 watts E26 medium screw base ELA/A R30 shape 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W EL/A R30 4.1K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.71 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 16 watts E26 medium screw base ELA/A R30 shape 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W EL/A R30 4.1K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.71 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















