
Satco S1904 8w T5 F8T5/CW Cool White 12 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Description
S1904 8 watts T5 F8T5/CW Cool White 12 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Abbreviation Name | F8T5/CW |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 380 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.91 |
| Rated Life (Hours) | 5000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $5.39
-70%$5.39
$1.62Satco S1904 8w T5 F8T5/CW Cool White 12 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Description
S1904 8 watts T5 F8T5/CW Cool White 12 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Abbreviation Name | F8T5/CW |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 380 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.91 |
| Rated Life (Hours) | 5000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
S1904 8 watts T5 F8T5/CW Cool White 12 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Abbreviation Name | F8T5/CW |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 380 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.91 |
| Rated Life (Hours) | 5000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |





















