
Philips 18w Double-Tube 4-Pin PL-C ALTO 18W/830/4P Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 18w Double-Tube 4-Pin PL-C ALTO 18W/830/4P Fluorescent Light BulbPhilips Linear Compact Fluorescent Lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes,configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips Energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum effciency and sleek design solutions are required.
Specs
| Abbreviation Name | PL-C ALTO 18W/830/4P |
| Base | G24Q-2 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 1.067 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.626 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Double Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $10.79
-70%$10.79
$3.24More Images

Philips 18w Double-Tube 4-Pin PL-C ALTO 18W/830/4P Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 18w Double-Tube 4-Pin PL-C ALTO 18W/830/4P Fluorescent Light BulbPhilips Linear Compact Fluorescent Lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes,configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips Energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum effciency and sleek design solutions are required.
Specs
| Abbreviation Name | PL-C ALTO 18W/830/4P |
| Base | G24Q-2 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 1.067 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.626 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Double Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 18w Double-Tube 4-Pin PL-C ALTO 18W/830/4P Fluorescent Light BulbPhilips Linear Compact Fluorescent Lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes,configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips Energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum effciency and sleek design solutions are required.
Specs
| Abbreviation Name | PL-C ALTO 18W/830/4P |
| Base | G24Q-2 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 1.067 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.626 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Double Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















