
Philips 36w Single Tube 4-Pin 2G11 4100K Fluorescent Light Bulb
Description
36 watts Single Tube 4-Pin 2G11 base 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images



Philips 36w Single Tube 4-Pin 2G11 4100K Fluorescent Light Bulb
Description
36 watts Single Tube 4-Pin 2G11 base 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
36 watts Single Tube 4-Pin 2G11 base 4100K Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















