
Philips 50w ED17P Clear 4000k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
50 watts ED17P shape Clear 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 86 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Philips 50w ED17P Clear 4000k Cool White MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
50 watts ED17P shape Clear 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 86 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
50 watts ED17P shape Clear 4000k Cool White MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 86 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















