
Philips 70w FL25 PAR38 3000k Warm White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts Flood 25 degrees PAR38 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/FL/3K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 4100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $121.00
-70%$121.00
$36.30More Images




Philips 70w FL25 PAR38 3000k Warm White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts Flood 25 degrees PAR38 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/FL/3K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 4100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70 watts Flood 25 degrees PAR38 3000k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/FL/3K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 4100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















