
Philips 70w MasterColor CDM-R111 FL40 GX8.5 3000K HID Light Bulb
Description
Philips 70w MasterColor CDM-R111 FL40 GX8.5 3000K HID Light BulbA compact solution for retail displaysPhilips MasterColor CDM-R111 lamps combine the stylish look of 111mm aluminum reflector halogen lamps with the long life, energy efficiency and crisp white light of ceramic metal halide MasterColor lamps.- Excellent color quality
- Integrated protection glass for open luminaires
- Improved cap for reduced glare
- Specially designed reflector for MasterColor
- Twist and lock system for easy installation
Specs
| Abbreviation Name | C139/O |
| Base | GX8.5 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 2850 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.74 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | R111 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $87.99
-70%$87.99
$26.40More Images





Philips 70w MasterColor CDM-R111 FL40 GX8.5 3000K HID Light Bulb
Description
Philips 70w MasterColor CDM-R111 FL40 GX8.5 3000K HID Light BulbA compact solution for retail displaysPhilips MasterColor CDM-R111 lamps combine the stylish look of 111mm aluminum reflector halogen lamps with the long life, energy efficiency and crisp white light of ceramic metal halide MasterColor lamps.- Excellent color quality
- Integrated protection glass for open luminaires
- Improved cap for reduced glare
- Specially designed reflector for MasterColor
- Twist and lock system for easy installation
Specs
| Abbreviation Name | C139/O |
| Base | GX8.5 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 2850 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.74 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | R111 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70w MasterColor CDM-R111 FL40 GX8.5 3000K HID Light BulbA compact solution for retail displaysPhilips MasterColor CDM-R111 lamps combine the stylish look of 111mm aluminum reflector halogen lamps with the long life, energy efficiency and crisp white light of ceramic metal halide MasterColor lamps.- Excellent color quality
- Integrated protection glass for open luminaires
- Improved cap for reduced glare
- Specially designed reflector for MasterColor
- Twist and lock system for easy installation
Specs
| Abbreviation Name | C139/O |
| Base | GX8.5 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 2850 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.74 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | R111 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















