
Philips MSA 2500W DE 22.5A HID Light Bulb
Description
Benefits:
- High lumen output
- High beam intensity
- Excellent colors
Features:
- High luminous efficacy
- Compact arc
- Optimal lamp filling
Applications:
- Dynamic architectural lighting
Specs
| Abbreviation Name | MSA 2500 DE UNP |
| 12NC Code | 928099405103 |
| SKU | 136192 |
| Base | SFC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 1.61 |
| Luminous Flux (LM) | 250000 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.33 |
| Rated Life (Hours) | 2500 |
| Wattage (W) | 2500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Griven Kolorado mk2 2500
- Griven Kolorstream 2500
- HuiHong Garnet Curtain
- Sagitter Murales 2500
- Studio Due City Color 2500
Philips MSA 2500W DE 22.5A HID Light Bulb
Description
Benefits:
- High lumen output
- High beam intensity
- Excellent colors
Features:
- High luminous efficacy
- Compact arc
- Optimal lamp filling
Applications:
- Dynamic architectural lighting
Specs
| Abbreviation Name | MSA 2500 DE UNP |
| 12NC Code | 928099405103 |
| SKU | 136192 |
| Base | SFC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 1.61 |
| Luminous Flux (LM) | 250000 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.33 |
| Rated Life (Hours) | 2500 |
| Wattage (W) | 2500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Griven Kolorado mk2 2500
- Griven Kolorstream 2500
- HuiHong Garnet Curtain
- Sagitter Murales 2500
- Studio Due City Color 2500
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Benefits:
- High lumen output
- High beam intensity
- Excellent colors
Features:
- High luminous efficacy
- Compact arc
- Optimal lamp filling
Applications:
- Dynamic architectural lighting
Specs
| Abbreviation Name | MSA 2500 DE UNP |
| 12NC Code | 928099405103 |
| SKU | 136192 |
| Base | SFC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Diameter (in) | 1.61 |
| Luminous Flux (LM) | 250000 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.33 |
| Rated Life (Hours) | 2500 |
| Wattage (W) | 2500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Griven Kolorado mk2 2500
- Griven Kolorstream 2500
- HuiHong Garnet Curtain
- Sagitter Murales 2500
- Studio Due City Color 2500



















