
Satco 12-in 8w T5 Preheat Fluorescent 3500K G5 Miniature Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO 1 foot T5 linear fluorescent preheat lamp is perfect for general lighting in large spaces and high ceilings including warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and 380 lumens. At a temperature of 3500 kelvins, this lamp provides 5000 hours of neutral white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: 5000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 380L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 380L |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.91 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $12.00
-70%$12.00
$3.60More Images

Satco 12-in 8w T5 Preheat Fluorescent 3500K G5 Miniature Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO 1 foot T5 linear fluorescent preheat lamp is perfect for general lighting in large spaces and high ceilings including warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and 380 lumens. At a temperature of 3500 kelvins, this lamp provides 5000 hours of neutral white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: 5000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 380L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 380L |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.91 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO 1 foot T5 linear fluorescent preheat lamp is perfect for general lighting in large spaces and high ceilings including warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and 380 lumens. At a temperature of 3500 kelvins, this lamp provides 5000 hours of neutral white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: 5000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 380L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 380L |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.91 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |





