
Satco 24-in 17w T8 Fluorescent 3000K Warm White G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8404 offers 17 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 1450L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $16.00
-70%$16.00
$4.80More Images

Satco 24-in 17w T8 Fluorescent 3000K Warm White G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8404 offers 17 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 1450L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8404 offers 17 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 1450L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |












