✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T10
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 3600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T10 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 48 |
| MOD | 1.25 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
$7.50
Original: $25.00
-70%Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb—
$25.00
$7.50More Images

Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T10
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 3600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T10 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 48 |
| MOD | 1.25 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 48-in 40w T10 Fluorescent 5000K 3600Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T10
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 3600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T10 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 48 |
| MOD | 1.25 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |












