
Satco 3w R12 LED 1383 Elevator Bulb 3000K Bayonet Single Contact Base 12 Volt
Description
Satco LED elevator and display lamps are your best choice to reduce heat build-up from older halogen technologies while at the same time reducing both energy and maintenance costs. These direct replacements are designed with improved thermal management and employ the most current LED technologies.
Features:- Watts: 3, HID Equivalent: 20
- Volts: 12, Shape: R12
- Base: Bayonet Single Contact (BA15s), Finish: Silver
- CCT (Kelvin): 3000, Temperature: Warm White
- Lumens: 220, CRI: 80
- Beam Spread: 31 deg., Dimmable: Non-Dimmable
- Hours Rated: 15,000 hrs
- Lamp Type: MR11
- Housing Color: Silver
- Warranty: 3 Year Limited
- Lawful for sale in California
Specs
| General | |
| Watts | 3 |
| HID Equivalent | 20 |
| Volts | 12 |
| Shape | R12 |
| Base | Bayonet Single Contact (BA15s) |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 3000 |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 220 |
| Beam Spread | 31 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Lamp Type | MR11 |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency` | 60 Hz |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of 45C ( 113F) |
| Physical | |
| MOL | 2.5 |
| MOD | 1.38 |
| Housing Color | Silver |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp` |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images




Satco 3w R12 LED 1383 Elevator Bulb 3000K Bayonet Single Contact Base 12 Volt
Description
Satco LED elevator and display lamps are your best choice to reduce heat build-up from older halogen technologies while at the same time reducing both energy and maintenance costs. These direct replacements are designed with improved thermal management and employ the most current LED technologies.
Features:- Watts: 3, HID Equivalent: 20
- Volts: 12, Shape: R12
- Base: Bayonet Single Contact (BA15s), Finish: Silver
- CCT (Kelvin): 3000, Temperature: Warm White
- Lumens: 220, CRI: 80
- Beam Spread: 31 deg., Dimmable: Non-Dimmable
- Hours Rated: 15,000 hrs
- Lamp Type: MR11
- Housing Color: Silver
- Warranty: 3 Year Limited
- Lawful for sale in California
Specs
| General | |
| Watts | 3 |
| HID Equivalent | 20 |
| Volts | 12 |
| Shape | R12 |
| Base | Bayonet Single Contact (BA15s) |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 3000 |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 220 |
| Beam Spread | 31 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Lamp Type | MR11 |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency` | 60 Hz |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of 45C ( 113F) |
| Physical | |
| MOL | 2.5 |
| MOD | 1.38 |
| Housing Color | Silver |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp` |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco LED elevator and display lamps are your best choice to reduce heat build-up from older halogen technologies while at the same time reducing both energy and maintenance costs. These direct replacements are designed with improved thermal management and employ the most current LED technologies.
Features:- Watts: 3, HID Equivalent: 20
- Volts: 12, Shape: R12
- Base: Bayonet Single Contact (BA15s), Finish: Silver
- CCT (Kelvin): 3000, Temperature: Warm White
- Lumens: 220, CRI: 80
- Beam Spread: 31 deg., Dimmable: Non-Dimmable
- Hours Rated: 15,000 hrs
- Lamp Type: MR11
- Housing Color: Silver
- Warranty: 3 Year Limited
- Lawful for sale in California
Specs
| General | |
| Watts | 3 |
| HID Equivalent | 20 |
| Volts | 12 |
| Shape | R12 |
| Base | Bayonet Single Contact (BA15s) |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 3000 |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 220 |
| Beam Spread | 31 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Lamp Type | MR11 |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency` | 60 Hz |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of 45C ( 113F) |
| Physical | |
| MOL | 2.5 |
| MOD | 1.38 |
| Housing Color | Silver |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp` |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |


















