
Satco S11300 2w CA11 LED Satin Spun Clear 2700k Candelabra Base 120V bulb
Description
Satco S11300 2w CA11 LED, Satin Spun, Clear, Candelabra base, 2700K, 150 lumens, 120 volts
FEATURES
- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 20w lamps
- Long life - 15,000 hours
Specs
| | Satco |
| | S11300 |
| | 045923113000 |
| Volts | 120 |
| Watts | 2w |
| Equivalent Watts | 20w |
| Lamp Shape | CA11 |
| Base | E12 Candelabra Base |
| Lamp Code | 2CA11/LED/SA/E12/27K/120V |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Satin Spun |
| MOL (in) | 4.57in |
| MOD In | 1.67in |
| Initial Lumens | 150 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kelvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |
Original: $27.00
-70%$27.00
$8.10More Images


Satco S11300 2w CA11 LED Satin Spun Clear 2700k Candelabra Base 120V bulb
Description
Satco S11300 2w CA11 LED, Satin Spun, Clear, Candelabra base, 2700K, 150 lumens, 120 volts
FEATURES
- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 20w lamps
- Long life - 15,000 hours
Specs
| | Satco |
| | S11300 |
| | 045923113000 |
| Volts | 120 |
| Watts | 2w |
| Equivalent Watts | 20w |
| Lamp Shape | CA11 |
| Base | E12 Candelabra Base |
| Lamp Code | 2CA11/LED/SA/E12/27K/120V |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Satin Spun |
| MOL (in) | 4.57in |
| MOD In | 1.67in |
| Initial Lumens | 150 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kelvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S11300 2w CA11 LED, Satin Spun, Clear, Candelabra base, 2700K, 150 lumens, 120 volts
FEATURES
- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 20w lamps
- Long life - 15,000 hours
Specs
| | Satco |
| | S11300 |
| | 045923113000 |
| Volts | 120 |
| Watts | 2w |
| Equivalent Watts | 20w |
| Lamp Shape | CA11 |
| Base | E12 Candelabra Base |
| Lamp Code | 2CA11/LED/SA/E12/27K/120V |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Satin Spun |
| MOL (in) | 4.57in |
| MOD In | 1.67in |
| Initial Lumens | 150 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kelvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |


















