
Satco S2965 18W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Description
Satco S2965 18W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 18W
Base: 2G11
Luminous Flux: 1250LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 10.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT18DL/835/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 1250 |
| Maximum Overall Length (in) | 10.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $34.00
-70%$34.00
$10.20Satco S2965 18W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Description
Satco S2965 18W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 18W
Base: 2G11
Luminous Flux: 1250LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 10.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT18DL/835/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 1250 |
| Maximum Overall Length (in) | 10.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S2965 18W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 18W
Base: 2G11
Luminous Flux: 1250LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 10.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT18DL/835/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 1250 |
| Maximum Overall Length (in) | 10.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















