
Satco S2969 50W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Description
Satco S2969 50W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 50W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4300LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | PLL50W/41/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.5 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Satco S2969 50W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Description
Satco S2969 50W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 50W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4300LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | PLL50W/41/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.5 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S2969 50W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 50W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4300LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.5 inch
Specs
| Abbreviation Name | PLL50W/41/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.5 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















