
Satco S6766 40W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3000K fluorescent bulb
Description
Satco S6766 40W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3000K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 3000K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/830/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $29.00
-70%$29.00
$8.70Satco S6766 40W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3000K fluorescent bulb
Description
Satco S6766 40W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3000K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 3000K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/830/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S6766 40W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3000K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 3000K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/830/RS |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















