
Satco S6768 40W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Description
Satco S6768 40W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/841/RS |
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $19.00
-70%$19.00
$5.70More Images

Satco S6768 40W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Description
Satco S6768 40W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/841/RS |
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S6768 40W Long Single Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 4100K fluorescent bulb
Shape: Long Single Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 40W
Base: 2G11
Luminous Flux: 3150LM
Color Temperature: 4100K
Maximum Overall Length: 22.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT40DL/841/RS |
| Base | 2G11 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 3150 |
| Maximum Overall Length (in) | 22.6 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | Single Tube 4-PIN |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















