✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

USHIO F10T8BLB 9.5W Blacklight Blue UV Fluorescent Lamp
Description
F10T8BLB 9.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.50 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 12 inch |
| Voltage (V) | 46V |
| Wattage (W) | 9.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
$20.99
USHIO F10T8BLB 9.5W Blacklight Blue UV Fluorescent Lamp—
$20.99
More Images

USHIO F10T8BLB 9.5W Blacklight Blue UV Fluorescent Lamp
Description
F10T8BLB 9.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.50 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 12 inch |
| Voltage (V) | 46V |
| Wattage (W) | 9.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
F10T8BLB 9.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 13.50 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 12 inch |
| Voltage (V) | 46V |
| Wattage (W) | 9.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




