✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

USHIO F30T8BLB 30W UV Blacklight Blue 36in. Fluorescent Lamp
Description
Ushio F30T8BLB 30W 36 inch T8 UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Abbreviation Name | F30T8BLB |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Current (A) | 0.355A |
| Diameter | 25.5mm / 1 |
| Maximum Overall Length | 893mm / 35.16 (not including pins) |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 36 inch |
| Spectral Peak | 368nm |
| UV Output | 6.3w |
| Voltage (V) | 99V |
| Wattage (W) | 30.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$43.99
USHIO F30T8BLB 30W UV Blacklight Blue 36in. Fluorescent Lamp—
$43.99
More Images

USHIO F30T8BLB 30W UV Blacklight Blue 36in. Fluorescent Lamp
Description
Ushio F30T8BLB 30W 36 inch T8 UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Abbreviation Name | F30T8BLB |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Current (A) | 0.355A |
| Diameter | 25.5mm / 1 |
| Maximum Overall Length | 893mm / 35.16 (not including pins) |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 36 inch |
| Spectral Peak | 368nm |
| UV Output | 6.3w |
| Voltage (V) | 99V |
| Wattage (W) | 30.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Ushio F30T8BLB 30W 36 inch T8 UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Abbreviation Name | F30T8BLB |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Current (A) | 0.355A |
| Diameter | 25.5mm / 1 |
| Maximum Overall Length | 893mm / 35.16 (not including pins) |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 36 inch |
| Spectral Peak | 368nm |
| UV Output | 6.3w |
| Voltage (V) | 99V |
| Wattage (W) | 30.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




