
USHIO F6T5BL 6.0W UV Blacklight Fluorescent Lamp
Description
F6T5BL 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 9 inch |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images



USHIO F6T5BL 6.0W UV Blacklight Fluorescent Lamp
Description
F6T5BL 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 9 inch |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
F6T5BL 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 9 inch |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















