
USHIO F6T5BLB 6.0W UV Blacklight Blue Fluorescent Lamp
Description
F6T5BLB 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipmentTHIS ITEM IS A SPECIAL ORDER ONLY ITEM!
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.28 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | Tubular T5 |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $15.11
-70%$15.11
$4.53More Images

USHIO F6T5BLB 6.0W UV Blacklight Blue Fluorescent Lamp
Description
F6T5BLB 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipmentTHIS ITEM IS A SPECIAL ORDER ONLY ITEM!
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.28 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | Tubular T5 |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
F6T5BLB 6.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipmentTHIS ITEM IS A SPECIAL ORDER ONLY ITEM!
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.28 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | Tubular T5 |
| Voltage (V) | 42V |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















