
KOTO 18000w DIS-180H VIVID GX51 Mogul Bipost metal halide Light bulb
Description
DIS-180H VIVID GX51 Mogul Bipost base 6000K metal halide bulb - Metal halide, GX51 Mogul Bipost base, single end, 6000K.Features:
Wattage: 18000w
Light output: 1650000Lm
Rated Life: 350Hr
Base: GX51 Mogul Bipost
DIS-180H VIVID is a direct replacement for HMI 18000W/SE GX51
(Product Number 54324).
- OSRAM 54324 HMI 18000 W/SE XS GX51
- PHILIPS MSR 18000 HR
- GE CSR 18000/SE/HR
- Koto DIS-180H
Specs
| Abbreviation | DIS-180H VIVID |
| Base | GX51 Mogul Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 4.06 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 18.51 |
| Luminous Flux (LM) | 1650000 |
| Rated Life (Hours) | 350 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 225v |
| Wattage (W) | 18000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Manual:
Koto DIS-180H VIVID Data SheetEquipment:
- ARRI ARRIMAX 12/18- Mole - Richardson 12000/18000 Watt Daylight PAR
- Mole - Richardson TYPE 6791 12,000/18,000 WATT DAYLITE PAR
- SunRay 18000w
- SunRay Dadco DayLight Fresnel 18kW
Original: $4,352.00
-70%$4,352.00
$1,305.60KOTO 18000w DIS-180H VIVID GX51 Mogul Bipost metal halide Light bulb
Description
DIS-180H VIVID GX51 Mogul Bipost base 6000K metal halide bulb - Metal halide, GX51 Mogul Bipost base, single end, 6000K.Features:
Wattage: 18000w
Light output: 1650000Lm
Rated Life: 350Hr
Base: GX51 Mogul Bipost
DIS-180H VIVID is a direct replacement for HMI 18000W/SE GX51
(Product Number 54324).
- OSRAM 54324 HMI 18000 W/SE XS GX51
- PHILIPS MSR 18000 HR
- GE CSR 18000/SE/HR
- Koto DIS-180H
Specs
| Abbreviation | DIS-180H VIVID |
| Base | GX51 Mogul Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 4.06 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 18.51 |
| Luminous Flux (LM) | 1650000 |
| Rated Life (Hours) | 350 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 225v |
| Wattage (W) | 18000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Manual:
Koto DIS-180H VIVID Data SheetEquipment:
- ARRI ARRIMAX 12/18- Mole - Richardson 12000/18000 Watt Daylight PAR
- Mole - Richardson TYPE 6791 12,000/18,000 WATT DAYLITE PAR
- SunRay 18000w
- SunRay Dadco DayLight Fresnel 18kW
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
DIS-180H VIVID GX51 Mogul Bipost base 6000K metal halide bulb - Metal halide, GX51 Mogul Bipost base, single end, 6000K.Features:
Wattage: 18000w
Light output: 1650000Lm
Rated Life: 350Hr
Base: GX51 Mogul Bipost
DIS-180H VIVID is a direct replacement for HMI 18000W/SE GX51
(Product Number 54324).
- OSRAM 54324 HMI 18000 W/SE XS GX51
- PHILIPS MSR 18000 HR
- GE CSR 18000/SE/HR
- Koto DIS-180H
Specs
| Abbreviation | DIS-180H VIVID |
| Base | GX51 Mogul Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 4.06 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 18.51 |
| Luminous Flux (LM) | 1650000 |
| Rated Life (Hours) | 350 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 225v |
| Wattage (W) | 18000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Manual:
Koto DIS-180H VIVID Data SheetEquipment:
- ARRI ARRIMAX 12/18- Mole - Richardson 12000/18000 Watt Daylight PAR
- Mole - Richardson TYPE 6791 12,000/18,000 WATT DAYLITE PAR
- SunRay 18000w
- SunRay Dadco DayLight Fresnel 18kW














