
KOTO 6000w DIS-60H UV-B G38 Mogul Bipost metal halide Light bulb
Description
DIS-60H UV-B G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, single end, 6000K.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 6000w
Light output: 540000Lm
Rated Life: 300Hr
Base: G38 Mogul Bipost
DIS-60H-UV-B is a direct replacement for HMI 6000W/SE/XS
(Product Number 54099).
- OSRAM 54099 HMI 6000 W/SE XS
- PHILIPS MSR 6000 HR
- GE CSR 6000/SE/HR
- Koto DIS-60H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-60H UV-B |
| Base | G38 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.35 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.18 |
| Luminous Flux (LM) | 540000 |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 120v |
| Wattage (W) | 6000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $1,758.00
-70%$1,758.00
$527.40KOTO 6000w DIS-60H UV-B G38 Mogul Bipost metal halide Light bulb
Description
DIS-60H UV-B G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, single end, 6000K.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 6000w
Light output: 540000Lm
Rated Life: 300Hr
Base: G38 Mogul Bipost
DIS-60H-UV-B is a direct replacement for HMI 6000W/SE/XS
(Product Number 54099).
- OSRAM 54099 HMI 6000 W/SE XS
- PHILIPS MSR 6000 HR
- GE CSR 6000/SE/HR
- Koto DIS-60H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-60H UV-B |
| Base | G38 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.35 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.18 |
| Luminous Flux (LM) | 540000 |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 120v |
| Wattage (W) | 6000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
DIS-60H UV-B G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, single end, 6000K.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 6000w
Light output: 540000Lm
Rated Life: 300Hr
Base: G38 Mogul Bipost
DIS-60H-UV-B is a direct replacement for HMI 6000W/SE/XS
(Product Number 54099).
- OSRAM 54099 HMI 6000 W/SE XS
- PHILIPS MSR 6000 HR
- GE CSR 6000/SE/HR
- Koto DIS-60H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-60H UV-B |
| Base | G38 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.35 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.18 |
| Luminous Flux (LM) | 540000 |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 120v |
| Wattage (W) | 6000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














