
OSRAM HCD 35w /30 4ARXS metal halide bulb
Description
Specs
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.74 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 3400 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.93 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
OSRAM HCD 35w /30 4ARXS metal halide bulb
Description
Specs
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.74 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 3400 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.93 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Specs
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.74 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 3400 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.93 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














