
Osram Sylvania 13w T2 FM13/835 3500k Double-End Axial Fluorescent Tube Light
Description
Sylvania 13W, T2 Subminiature fluorescent lamp with axial base, rare earth phosphor, 3500K color temperature, 80 CRI
Specs
| Abbreviation Name | FM13/835 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Luminous Flux (LM) | 930 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $21.59
-70%$21.59
$6.48More Images

Osram Sylvania 13w T2 FM13/835 3500k Double-End Axial Fluorescent Tube Light
Description
Sylvania 13W, T2 Subminiature fluorescent lamp with axial base, rare earth phosphor, 3500K color temperature, 80 CRI
Specs
| Abbreviation Name | FM13/835 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Luminous Flux (LM) | 930 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sylvania 13W, T2 Subminiature fluorescent lamp with axial base, rare earth phosphor, 3500K color temperature, 80 CRI
Specs
| Abbreviation Name | FM13/835 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Luminous Flux (LM) | 930 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.60 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















