
Sylvania FM8 8w 3000k FM8/830 Double-End Axial Fluorescent Tube Light
Description
Sylvania FM8/830 8 watts 3000k T2 Double-End Axial Fluorescent Tube LightThe Sylvania FM8 bulb is a 8 watt Fluorescent light bulb.
The FM8 has 3000K color temperature, providing a warm white light.
This Sylvania FM8 replacement lamps is a T2 bulb (0.25in diameter) with a length (MOL) of 12.6in
The average rated life is 10000 hours.
Specs
| Abbreviation Name | FM8/830 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 540 |
| Maximum Overall Length (in) | 12.60 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Sylvania FM8 8w 3000k FM8/830 Double-End Axial Fluorescent Tube Light
Description
Sylvania FM8/830 8 watts 3000k T2 Double-End Axial Fluorescent Tube LightThe Sylvania FM8 bulb is a 8 watt Fluorescent light bulb.
The FM8 has 3000K color temperature, providing a warm white light.
This Sylvania FM8 replacement lamps is a T2 bulb (0.25in diameter) with a length (MOL) of 12.6in
The average rated life is 10000 hours.
Specs
| Abbreviation Name | FM8/830 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 540 |
| Maximum Overall Length (in) | 12.60 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sylvania FM8/830 8 watts 3000k T2 Double-End Axial Fluorescent Tube LightThe Sylvania FM8 bulb is a 8 watt Fluorescent light bulb.
The FM8 has 3000K color temperature, providing a warm white light.
This Sylvania FM8 replacement lamps is a T2 bulb (0.25in diameter) with a length (MOL) of 12.6in
The average rated life is 10000 hours.
Specs
| Abbreviation Name | FM8/830 |
| Base | Double-End Axial |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 540 |
| Maximum Overall Length (in) | 12.60 |
| Shape | T2 |
| Wattage (W) | 8W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |











