
SUNLITE 05393 Compact Fluorescent 20W Indoor R40 Reflector Bulb
Description
20W Compact Fluorescent Light Bulb with SL20R40 reflector, integral 120V ballast, standard screwbase, 3000K Color temperature, 80 CRI, 800 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.61 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R40 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

SUNLITE 05393 Compact Fluorescent 20W Indoor R40 Reflector Bulb
Description
20W Compact Fluorescent Light Bulb with SL20R40 reflector, integral 120V ballast, standard screwbase, 3000K Color temperature, 80 CRI, 800 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.61 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R40 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
20W Compact Fluorescent Light Bulb with SL20R40 reflector, integral 120V ballast, standard screwbase, 3000K Color temperature, 80 CRI, 800 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.61 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R40 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |











