
Sunlite Fluorescent 20 Watt PAR38 Outdoor Flood Bulb
Description
Compact Fluorescent PAR 38, Medium Base Reflectors Bulb, 20Watt, 6500K Color Temperature, 80 CRI, 800 Lumens, Perfect for recessed cans, track lights and outdoor fixtures.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Sunlite Fluorescent 20 Watt PAR38 Outdoor Flood Bulb
Description
Compact Fluorescent PAR 38, Medium Base Reflectors Bulb, 20Watt, 6500K Color Temperature, 80 CRI, 800 Lumens, Perfect for recessed cans, track lights and outdoor fixtures.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Compact Fluorescent PAR 38, Medium Base Reflectors Bulb, 20Watt, 6500K Color Temperature, 80 CRI, 800 Lumens, Perfect for recessed cans, track lights and outdoor fixtures.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6500K |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |











