
PHILIPS 16W R30 E26 Compact Fluorescent Light Bulb
Description
This item is currently discontinued with no available replacement at this time. For further information, please contact our sales department.16 watts R30 shape E26 medium screw Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 750 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.50 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

PHILIPS 16W R30 E26 Compact Fluorescent Light Bulb
Description
This item is currently discontinued with no available replacement at this time. For further information, please contact our sales department.16 watts R30 shape E26 medium screw Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 750 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.50 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This item is currently discontinued with no available replacement at this time. For further information, please contact our sales department.16 watts R30 shape E26 medium screw Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Luminous Flux (LM) | 750 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.50 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















