
Philips 18w T8 24in. 4000k Cool White 80CRI - MASTER TL-D Super 80 Fluorescent
Description
Philips 631718 18w T8 24in. 4000k Cool White 80CRI - MASTER TL-D Super 80 Fluorescent
The MASTER TL-D Super 80 lamp offers more lumens per watt and better color rendering than TL-D standard colors. Furthermore, it has a lower mercury content.
The lamp can be operated in existing TL-D luminaires.
Features:
- Wattage: 18W
- Type/Shape: T8 - Diameter 1 inch Fluorescent Tube
- Color Temp (Kelvin): 4000K, Cool White
- Color Rendering Index: 81
- Lumens: 1300LM (75 LPW)
- Length: 24.0 in
- Base Type: G13 (medium bi-pin)
- Average Life Hours: 15,000
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | Linear T8 |
| Product Name | MASTER TL-D Super 80 18W/840 |
| Wattage | 18 |
| Lamp Current | 0.360 A |
| Base | G13 Medium BiPin |
| Shape | T8 |
| Lumens | 1300 |
| Rated Life | 10,000 hrs |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 81 |
| Length | 24-in |
| Width | 1-in |
| Abbreviation Name | F18T8/CW/24 |
| 12NC | 927920084023 |
| EAN | 8711500631718 |
| Case EAN | 8711500631725 |
Additional Info
More Images

Philips 18w T8 24in. 4000k Cool White 80CRI - MASTER TL-D Super 80 Fluorescent
Description
Philips 631718 18w T8 24in. 4000k Cool White 80CRI - MASTER TL-D Super 80 Fluorescent
The MASTER TL-D Super 80 lamp offers more lumens per watt and better color rendering than TL-D standard colors. Furthermore, it has a lower mercury content.
The lamp can be operated in existing TL-D luminaires.
Features:
- Wattage: 18W
- Type/Shape: T8 - Diameter 1 inch Fluorescent Tube
- Color Temp (Kelvin): 4000K, Cool White
- Color Rendering Index: 81
- Lumens: 1300LM (75 LPW)
- Length: 24.0 in
- Base Type: G13 (medium bi-pin)
- Average Life Hours: 15,000
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | Linear T8 |
| Product Name | MASTER TL-D Super 80 18W/840 |
| Wattage | 18 |
| Lamp Current | 0.360 A |
| Base | G13 Medium BiPin |
| Shape | T8 |
| Lumens | 1300 |
| Rated Life | 10,000 hrs |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 81 |
| Length | 24-in |
| Width | 1-in |
| Abbreviation Name | F18T8/CW/24 |
| 12NC | 927920084023 |
| EAN | 8711500631718 |
| Case EAN | 8711500631725 |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 631718 18w T8 24in. 4000k Cool White 80CRI - MASTER TL-D Super 80 Fluorescent
The MASTER TL-D Super 80 lamp offers more lumens per watt and better color rendering than TL-D standard colors. Furthermore, it has a lower mercury content.
The lamp can be operated in existing TL-D luminaires.
Features:
- Wattage: 18W
- Type/Shape: T8 - Diameter 1 inch Fluorescent Tube
- Color Temp (Kelvin): 4000K, Cool White
- Color Rendering Index: 81
- Lumens: 1300LM (75 LPW)
- Length: 24.0 in
- Base Type: G13 (medium bi-pin)
- Average Life Hours: 15,000
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | Linear T8 |
| Product Name | MASTER TL-D Super 80 18W/840 |
| Wattage | 18 |
| Lamp Current | 0.360 A |
| Base | G13 Medium BiPin |
| Shape | T8 |
| Lumens | 1300 |
| Rated Life | 10,000 hrs |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 81 |
| Length | 24-in |
| Width | 1-in |
| Abbreviation Name | F18T8/CW/24 |
| 12NC | 927920084023 |
| EAN | 8711500631718 |
| Case EAN | 8711500631725 |



















