✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips 250w ED18 4000k Cool White MasterColor HPS HID Light Bulb
Description
Philips 250 watts ED18 4000k Cool White MasterColor high pressure sodium high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM250S50/V/O/4K ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (LM) | 20500 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$36.28
Original: $120.95
-70%Philips 250w ED18 4000k Cool White MasterColor HPS HID Light Bulb—
$120.95
$36.28More Images


Philips 250w ED18 4000k Cool White MasterColor HPS HID Light Bulb
Description
Philips 250 watts ED18 4000k Cool White MasterColor high pressure sodium high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM250S50/V/O/4K ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (LM) | 20500 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 250 watts ED18 4000k Cool White MasterColor high pressure sodium high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM250S50/V/O/4K ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (LM) | 20500 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |








