✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

PHILIPS 400W ED18 E39 High Intensity Discharge MasterColor Light Bulbs
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide HPS-RetroWhite Lamps are designed as a retrofit for HPS lamps.
Specs
| Abbreviation Name | CDM400S51/HOR/4K/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 34800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$22.68
Original: $75.59
-70%PHILIPS 400W ED18 E39 High Intensity Discharge MasterColor Light Bulbs—
$75.59
$22.68More Images


PHILIPS 400W ED18 E39 High Intensity Discharge MasterColor Light Bulbs
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide HPS-RetroWhite Lamps are designed as a retrofit for HPS lamps.
Specs
| Abbreviation Name | CDM400S51/HOR/4K/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 34800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide HPS-RetroWhite Lamps are designed as a retrofit for HPS lamps.
Specs
| Abbreviation Name | CDM400S51/HOR/4K/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 34800 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |








