
Philips 70w PAR30L E26 SP10 4200K MasterColor CDM Cool White HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts PAR30L E26 medium screw base Spot 10 degrees 4200K MasterColor CDM Cool White high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70 PAR30L/M/SP/4K (94 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.82 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $98.27
-70%$98.27
$29.48More Images

Philips 70w PAR30L E26 SP10 4200K MasterColor CDM Cool White HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts PAR30L E26 medium screw base Spot 10 degrees 4200K MasterColor CDM Cool White high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70 PAR30L/M/SP/4K (94 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.82 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70 watts PAR30L E26 medium screw base Spot 10 degrees 4200K MasterColor CDM Cool White high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70 PAR30L/M/SP/4K (94 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.82 |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















