
PHILIPS 75W ED55 Medium Base Coated BD17 HID Mercury Vapor Light Bulb
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Abbreviation Name | H43AV-75DX |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.20 |
| Lamp Finish | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED55 |
| Wattage (W) | 75W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $61.55
-70%$61.55
$18.46More Images

PHILIPS 75W ED55 Medium Base Coated BD17 HID Mercury Vapor Light Bulb
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Abbreviation Name | H43AV-75DX |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.20 |
| Lamp Finish | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED55 |
| Wattage (W) | 75W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Abbreviation Name | H43AV-75DX |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.20 |
| Lamp Finish | Cool White |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED55 |
| Wattage (W) | 75W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















