
Philips CDM-T 20W/830 MasterColor Elite G12 base 3000k Warm White HID Light Bulb
Description
20 watts Clear G12 base 3000k Warm White MasterColor CDM-T T6 Elite High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM-T Elite 20W/830 T6 |
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.75 |
| Luminous Flux (LM) | 1800 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.937 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips CDM-T 20W/830 MasterColor Elite G12 base 3000k Warm White HID Light Bulb
Description
20 watts Clear G12 base 3000k Warm White MasterColor CDM-T T6 Elite High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM-T Elite 20W/830 T6 |
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.75 |
| Luminous Flux (LM) | 1800 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.937 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
20 watts Clear G12 base 3000k Warm White MasterColor CDM-T T6 Elite High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM-T Elite 20W/830 T6 |
| Base | G12 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.75 |
| Luminous Flux (LM) | 1800 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.937 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | T6 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |





















