
Satco 24-in 17w T8 Fluorescent 4100K Cool White G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8406 offers 17 Watts and 4100K of cool white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Gloss White, Lumens: 1450L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Gloss White |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $16.00
-70%$16.00
$4.80More Images

Satco 24-in 17w T8 Fluorescent 4100K Cool White G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8406 offers 17 Watts and 4100K of cool white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Gloss White, Lumens: 1450L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Gloss White |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8406 offers 17 Watts and 4100K of cool white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 17W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Gloss White, Lumens: 1450L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 17W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Gloss White |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1450L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 23.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.19 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |






















