
Satco 24-in 24w T5 Fluorescent 3500K Neutral White G5 Bi Pin Base Linear Bulb
Description
The SATCO S8138 T5 high output fluorescent lamp gives off roughly twice the light output of standard T8 bulbs. This lamp is suitable for use in high-ceiling applications, along with fixtures in T-grid ceilings. Our T5 HO lamp offers superior quality color and advanced lumen maintenance over time.
Features:- Watts: 24W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 2000L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 24W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $23.00
-70%$23.00
$6.90More Images

Satco 24-in 24w T5 Fluorescent 3500K Neutral White G5 Bi Pin Base Linear Bulb
Description
The SATCO S8138 T5 high output fluorescent lamp gives off roughly twice the light output of standard T8 bulbs. This lamp is suitable for use in high-ceiling applications, along with fixtures in T-grid ceilings. Our T5 HO lamp offers superior quality color and advanced lumen maintenance over time.
Features:- Watts: 24W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 2000L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 24W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The SATCO S8138 T5 high output fluorescent lamp gives off roughly twice the light output of standard T8 bulbs. This lamp is suitable for use in high-ceiling applications, along with fixtures in T-grid ceilings. Our T5 HO lamp offers superior quality color and advanced lumen maintenance over time.
Features:- Watts: 24W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 2000L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 24W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |





















