
Satco 28.63-in 22w T4 Fluorescent 4100K 490Lm G5 Bi-Pin Base Linear Bulb
Description
SATCO 22w T4 28.63 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, in commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 1950 lumens of cool white light.
Features:- Watts: 22W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 1950L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 22W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| Lumens | 1950L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 28.63 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Original: $38.00
-70%$38.00
$11.40Satco 28.63-in 22w T4 Fluorescent 4100K 490Lm G5 Bi-Pin Base Linear Bulb
Description
SATCO 22w T4 28.63 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, in commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 1950 lumens of cool white light.
Features:- Watts: 22W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 1950L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 22W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| Lumens | 1950L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 28.63 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO 22w T4 28.63 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, in commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 1950 lumens of cool white light.
Features:- Watts: 22W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 1950L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 22W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| Lumens | 1950L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 28.63 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |






















