
Satco 28w Compact Fluorescent 5000K GX32d-3 pin-base White Finish Bulb
Description
Satco 28w Compact Fluorescent 5000K GX32d-3 pin-base White Finish Bulb
Features:- Watts: 28W, Rated Life: 10000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: GX32d-3, Ansi Base: GX32d-3
- Finish: White, Lumens: 1600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 28W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | GX32d-3 |
| Ansi Base | GX32d-3 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6.81 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.2 |
| Additional Information | |
| Warranty | 1-Year |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images

Satco 28w Compact Fluorescent 5000K GX32d-3 pin-base White Finish Bulb
Description
Satco 28w Compact Fluorescent 5000K GX32d-3 pin-base White Finish Bulb
Features:- Watts: 28W, Rated Life: 10000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: GX32d-3, Ansi Base: GX32d-3
- Finish: White, Lumens: 1600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 28W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | GX32d-3 |
| Ansi Base | GX32d-3 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6.81 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.2 |
| Additional Information | |
| Warranty | 1-Year |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 28w Compact Fluorescent 5000K GX32d-3 pin-base White Finish Bulb
Features:- Watts: 28W, Rated Life: 10000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: GX32d-3, Ansi Base: GX32d-3
- Finish: White, Lumens: 1600L
- Temperature: Natural Light, CCT (Kelvin): 5000K
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 28W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | GX32d-3 |
| Ansi Base | GX32d-3 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1600L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6.81 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.2 |
| Additional Information | |
| Warranty | 1-Year |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |






















